fbpx

Acil Anons Ve Seslendirme Sistemleri

Seslendirme ve acil anons sistemleri bilgisayar programları ile entegre edilebilen, otomatik yayınları belirli zamanlama özellikleri ile topluluğa belli aralıklarla otomatik anonslarla geçebileceğiniz sistemlerdir. Bu sistemler acil bir durumda otomatik olarak devreye girebilme özelliklerine sahiptir. Acil anons ve seslendirme sistemleri deprem, yangın, su baskını, gaz kaçağı gibi olumsuz durumlarda topluluğu herhangi bir tehlike anında uyarmaya yaramaktadır.

Acil anons ve seslendirme sistemleri binalarda müzik yayını içinde kullanılmakta, müzik yayınındaki amaç ise insanların bulunduğu ortamlarda hoş bir ambiyans sağlamaktır. Anons sistemlerinde önemli olan ses kalitesinin bozulma yaşamadan taşınması ve dinleyiciye sağlıklı bir şekilde iletilmesidir. Müşteri memnuniyeti ancak böyle sağlanabilmektedir.
Günümüzde artık akıllı binalarda bina ve insan güvenliği için merkezi seslendirme ve anons sistemleri kullanılmakta ve yangın algılama, ihbar sistemi gibi özelliklerle birlikte çalıştırılmaktadır.

Acil anons ve seslendirme sistemleri yüksek kapasiteli mekanlar için gereksinim halinde olup bunlar otel, fabrika, hastane, okul, kamu binaları, sosyal tesisler vb. şeklinde sıralanabilir. Örneğin acil anons ve seslendirme sistemi yangın ihbar sistemi ile entegre halinde çalışabilmektedir. Acil bir durumda otomatik olarak devreye giren sistem yangın büyümeden mekandan hızla uzaklaşmamızı sağlar. Otomatik olarak acil bir durumda devreye girebilir. Bu da yangın büyümeden, mekandan insanların güvenli bir şekilde tahliyesi için zaman kazandırmaktadır.

Acil Anons ve Seslendirme Sistemleri “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” ile 5000 m2’den büyük yapıları olan ve 51,5 m’yi geçen tüm binalarda ya da kullanıcı sayısı 1000 kişiyi aşan tüm yapılarda mecburi hale gelmiştir.

Acil Anons ve Seslendirme Sistemlerinin Özellikleri
• Tek bir anons merkezi ile birden fazla bölge (hoparlör / zone) kontrolü gerçekleştirilebilmekte ve sayı istenildikçe arttırılabilir.
• Sistemin özelliğine göre, mikrofon eklenebilmektedir.
• Dijital ya da analog olarak tercih edilebilir. Analog ses ve anons sistemleri, dijitale göre daha ekonomiktir.
• Dijital daha pratik olup son sistem seslendirmelerin kontrolü yazılımdan ibarettir.
• İstenilen bölge sesini yükseltme ve azaltma işlemlerini birbirinden bağımsız olarak yapılabilmektedir.
• Aynı zamanda ayrı ayrı hoparlörü aktif / pasif edebilirsiniz.
• Saniyeler hayat kurtarabilir. İnsanlara yangını önceden bildirerek, acil tahliye anons sistemi devreye girmektedir.