fbpx

Araç Altı Tarama Sistemi

Araç altı tarama sistemi, güvenlik ihtiyacının en üst seviyede olduğu askeri birimlerde, kamu kurumlarında ve özel kuruluşlarda kullanılır. Giriş kontrol noktalarında kullanılmak üzere tasarlanan güvenlik sistemi bütünü olarak ifade edilebilir.

Araç altı kontrolleri genellikle göz, ayna ya da seyyar araçlar ile yapılmaktadır. Bu yöntemlerin hata payı ise oldukça yüksektir. Kontrolün devamlılığı ise imkânsızdır. Araç altı tarama sistemi ise özel kameralar yardımı ile çalışmaktadır. Kontrol noktasında geçiş yapmakta olan aracın altının anlık görüntüsünü elde eder. Araç altı en ince detayına kadar ekranda gösterebilmektedir. Şüpheli bir cisim tespit edildiğinde uyarı vermektedir. Gerektiğinde ise tüm önleyici tedbirler hızlıca devreye alınabilmektedir.
Araç Altı Görüntüleme Platformu: Görüntüleme sisteminin bulunduğu platformdur.

Plaka Tanıma Ünitesi: Kontrol noktasından geçiş yapan aracın plakasını okumaktadır. Plaka kaydını veri tabanına yüklenmek üzere sistem yazılımına iletir.

Görüntüleme Sistemi: Yüksek çözünürlüklü kameraya sahiptir. Kontrol noktasından araç geçişini otomatik olarak algılamaktadır. Tüm hava şartlarında çalışabilir ve gece ya da gündüzde kalitesi düşmez. 40 km/sa hıza kadar geçişlerde görüntüleme sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra –20 derece/+50 derece gibi hava şartlarında sorunsuz çalışabilmektedir.

Sistem Yazılımı:
Ara yüz kullanımı basittir. Tek ekranda tüm bilgilere erişim oldukça kolaydır. 500.000 den fazla geçiş bilgisini kayıt altında tutabilmektedir. Araç altı, plaka eski araç altı görüntülerini çok kısa bir sürede ekrana getirebilmektedir. Araç tanımlama ve yetki kontrolü yapılabilir. İstenilen sayıda kullanıcı tanımlanabilir. Tanımlı bütün kullanıcı işlemleri kayıt altına alınır. Yazılım, diğer güvenlik otomasyon sistemlerine entegre edilebilir ve araç çıkışlarını da kayıt altına alabilir. Uzaktan erişim özelliği sayesinde istenilen noktadan izleme ve denetleme işlemleri yapılabilmektedir.

Araç Altı Tarama Sistemi Özellikleri
• Araçların tanınmasını sağlamaktadır
• Tanımlanan araçların altlarının kontrol edilmesine olanak tanır
• Elde edilen araç altı görüntülerin daha önceki görüntülerle kıyaslanmasını sağlar
• Tüm giriş çıkışların kayıt altına alınarak raporlanabilmesini sağlar