fbpx
Günümüzde hırsızlık olayları hızla artış göstermektedir. Bu hırsızlık olaylarında caydırıcı ve engelleyici özellik taşıyan en iyi yöntem elektronik güvenlik sistemleridir. Bu elektronik güvenlik sistemlerinin başında ise hırsız alarm sistemi gelmektedir. Hırsız algılama sistemleri sayesinde hırsızlık ve soygun olaylarında ciddi oranda azalma meydana gelmektedir.

Alarm sistemlerinde kullanılan ekipmanlar, güvenliği en üst düzeyde tutacak teknolojiler ile donatılmıştır. Güvenlik sisteminin üst düzey performans ile çalışabilmesi için projeye uygun olan ürünün tercih edilmesi gerekmektedir. Alarm sistemleri kullanıldığı alanlara ve mekânlara göre seçilmelidir. Tercih edilen ürünlerin montajı doğru biçimde yapılmalıdır. Bu sistemler bütünü ile belirli aralıklarla gerekli test ve kontrollerden geçirilmelidir.

Hırsız alarm sistemi, can ve mal güvenliğini sağlamanın yanı sıra kullanım kolaylığı ve konfor da içermektedir.

• Uzaktan erişim kolaylığı,
• Cep telefonu ile kontrol imkânı,
• Akıllı panel kullanımı ile sağlanan ev otomasyonu
• Havalandırma, ısıtma, soğutma, elektrikli kepenk kontrolü, su baskını ve algılama entegrasyonları
Kablolu Hırsız Alarm Sistemi
Sistem merkezi alarm panelinden oluşmaktadır. Panele bağlı olan algılama cihazları acil durumlarda alarma geçer. Böylece sirenler ve telefon yardımı ile yetkililer uyarılır ve güvenlik sağlanır. Ani alarm vermeye imkân tanıyan panik butonları ile işyeri ve konutların güvenliği tam olarak sağlanmaktadır. Kablolu hırsız alarm sistemlerinde hareket dedektörü, manyetik kontak, siren ve tuş takımı panele kablolar yardımıyla bağlanmaktadır. Ayrıca, alarm sisteminin çalışması için alarm paneline telefon hattı bağlantısı da yapılabilmektedir.

Kablosuz Hırsız Alarm Sistemi
Kablosuz hırsız alarm sistemlerinde hareket dedektörü ve manyetik kontağın alarm paneline kablo ile bağlanmasına gerek yoktur. Standart kablolu alarm sisteminin yanı sıra basit bir ara yüz ile çalışmaktadır. Genel olarak ev otomasyon sistemi olarak çalışmakta ve tercih edilmektedir. Aydınlatma, ısıtma, soğutma, söndürme vb. sistemlerin kontrol edilebilmesine de olanak tanımaktadır.

Hırsız Alarm Sistemlerinin Bileşenleri
PCU – ACP: Hırsız alarm sisteminin kontrol panellerine verilen isimdir. Sistemin beyni olarak nitelendirilebilir. Sistemin kontrolü ve devreye sokulması için bu panel kullanılır.
Sensörler: Isı ve hareket dedektörlerinden oluşmaktadır. Hareket dedektörleri, bulundukları bölgedeki her türlü hareketi algılayabilir. Titreşimleri algılayabilen türleri de bulunmaktadır.
Alarm: Sensörlerin bağlı bulunduğu cihazlardır. Yüksek ve dikkat çekici sesler çıkarmak tek görevleridir. Sensörlerin içine entegre edilirler. Devreye girdiklerinde sadece kontrol panellerinden kapatılabilmektedirler.
Kablolama: Sensör ve alarmların kontrol panellerine bağlanmasını sağlayan kablolar bütünüdür.

Hırsız Alarm Sistemlerindeki Materyaller
• Manyetik kontak
• Dedektörler
• Harici siren
• Titreşim ve nem sensörü
• Panik butonu
• Telefon arayıcı