fbpx

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte firmaların data bilgilerinin korunması kolaylaştı. Çeşitli teknolojiler kullanılarak güvenlik önlemleri alınmaktadır. Bu önlemlerden birisi olan kartlı geçiş uygulaması en yaygın olan sistemlerdendir. Toplu olarak yaygın kullanılan alanlarda kartlı geçiş sistemi sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yerlere örnek olarak hastane, üniversite, havalimanları, şirketler verilebilir. Özellikle iş yerlerinde mesai başı ve sonunda yapılan kartlı geçiş sayesinde çalışanların performanslarını takip etmek çok kolay olmaktadır. Çalışma saatlerini, satış miktarlarını ölçmek ve geri bildirim almak açısından önemli olarak kabul edilir.

Kartlı geçiş turnike sistemlerinde kartın okutulmasıyla birlikte giriş izni verilir. Böylelikle dışarıdan davetsiz misafirlerin girişi önlenerek, güvenlik sağlanmış olur. Daha sonraki dönemlerde gerekmesi halinde incelenmek üzere tüm bilgiler bir data altında toplanır. İstediğiniz tüm bilgilerin raporlanmasını sağlayarak işleyişi hızlandırır. Kartlı geçiş sistemleri sayesinde bağlantı ara birimleriyle bilgi akışı kolay bir şekilde sağlanır. Kendine has çalışma tekniği sayesinde güvenlik problemleri en aza indirmeyi amaçlar.
Kartlı Geçiş ve Güvenlik Sistemleri Nasıl Çalışır?
Kartlı geçiş sistemi montajı uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Dilediğiniz giriş ve çıkış kapılarına montaj edilerek kullanıma sunulur. Kartlı geçiş sistem yazılımı son teknolojiye göre tasarlanmış olup, kolay ve anlaşılabilirdir. Ana bilgisayar üzerinden tüm bilgilere kolay erişim imkânı sağlar. İzinsiz girişlerin önüne geçerek oluşabilecek tehlikelerin önüne geçer.

Her kullanıcı için ayrı bir kart oluşturulur. Giriş ve çıkışlarda kart cihaza yaklaştırılır ve cihaz tarafından kartın numarası kontrol edilerek geçişe izin verilir. Gerekli durumlarda geçiş izni belirli yerlerle ve belirli zamanlarla kısıtlanabilir. Geçişin yapılması ile birlikte cihaz geçen kişinin kart numarasını isim soy isimle eşleştirerek ana bilgisayarda depolanır.

Her kartın ayrı bir numarası bulunur. Bu numaralar kartlara özeldir, kopyalanması mümkün değildir. Bu da sahte giriş yapma çabalarına izin vermez. Geçiş esnasında okutulan kartlar son derece güvenliklidir. Geçiş esnasında biyometrik cihazlara okutulan kartlar kişiye özel üretilir. Banka kartlarına benzediğinden kullanımı ve taşınması kolay olarak tasarlanmıştır. Belirli kişilerin belirli yerlere girişimi kısıtlanarak rütbelere göre bölgeler ayrılabilir.