fbpx
Parmak izi sistemleri temelde parmak ucundaki dokunun tanımlanması mantığı ile çalışmaktadır. Bu sistemle genellikle iş yerlerinde, fabrikalarda ve ticarethanelerde karşılaşılmaktadır. En çok da bordrolama işlemlerinden personel devam kontrol sistemlerinde kullanılmaktadır.

Parmak izi sistemlerinin çalışma mantığının temeli insana dayanmaktadır. Her insanın parmak izi birbirinden farklıdır. Kopyalanamaz ve değiştirilemez. Bu nedenle parmak izi sistemleri de bu özellikten yararlanır. Kişinin parmak izi sisteme bir defa tanımlanır. Sonrasında belirlenen periyotlarda tarama ve okuma işlemleri gerçekleşebilmektedir.

Parmak izinin tanınması işlemi bir saniyeyi geçmemektedir. Yüksek güvenlik sağlayan bir sistem olduğu için de diğer teknolojilerin bir adım önüne çıkmaktadır. Yanıt süresinin hızlı olması, düşük maliyeti ve kapasite sorununun olmaması da tercih edilme nedenleridir.
Parmak İzi Sistemleri Nasıl Çalışır?
Parmak izinin aynısı veya bir benzeri başka bir kişide olmayacağı için en güvenilir şifreleme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Parmağın uç kısmında yer alan doku biyometrik bir haritaya benzemektedir. Parmak izini okuyan cihazlar bu doku bulunan çizgilerin birbirlerine olan mesafesini ölçer. Bu ölçüm sonucunda bulduğu mesafelerle bir şifreleme algoritması oluşturur. Cihaza parmak izi tekrar okutulduğu zaman kayıtlara bakılarak eşleştirme işlemi gerçekleştirilir. Doğru eşleşme bulunduğunda parmak izi tanıma süreci tamamlanmış olur.

Parmak İzi Sistemlerinin Türleri
Optik Parmak İzi Sistemi: Bu sistemde parmak izi okuma sensörü cam kaplı bir ekranda bulunmaktadır. Işık içeri yansıdığında parmak izi sayısal bir veriye dönüştürülür. Sensörde leke veya kir olması parmak izinin okunmasını zorlaştırmaktadır. Bu sistemin en büyük avantajı elektrostatik boşalmalara maruz kalmamasıdır. Bu arızalar genel olarak kapasitif sistemlerde gerçekleşmektedir.
Kapasitif Parmak İzi Sistemi: Bu sistemlerde sensörler cihaz içinde iki sıra diziler şeklinde yer alır. Okuma işlemi esnasında, dokunma ile oluşan kapasite değerine göre parmak izinin sayısal görüntüsü elde edilir.

Ultrasonik Parmak İzi Sistemi: Bu sistemde, parmak izi okuma işlemi optik sensördeki gibi gerçekleşmez. Yüksek ses dalgaları yardımıyla cildin epidermal bölgesine nüfus edilir. Bu sayede parmak izi okunur. Ekran veya parmak izi lekeli olsa bile cihazın okuma kalitesi en üst seviyede olmaktadır.

Parmak İzi Sistemlerinin Avantajları
• Kart taşıma zorunluluğu bulunmamaktadır.
• Kart yıprandığı zaman kartın yenilenmesi ekstra bir maliyet gerektirebilir. Parmak izi sistemlerinde ekstra maliyet söz konusu değildir.
• Kartlı sistemlerde başkasının yerine kart okutulabilmektedir. Parmak izi okuma sisteminde bunun önüne geçilebilmektedir.