fbpx

Üst Arama Dedektörleri

Üst arama dedektörleri birçok ortamda kullanılmaktadır. Alışveriş merkezleri, hava alanları, mağazalar ve devlet binaları ve siteler başlıca kullanım alanlarıdır.

Teknolojinin artış göstermesiyle beraber üst arama dedektörleri her alanda kullanım imkânı sunmaktadır. Kapalı ortamlarda dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı önlem almayı ve güvenliği sağlar. Bu cihazlar kapı tipi üst arama dedektörleri ve el tipi üst arama dedektörleri olarak iki farklı türe ayrılır. Dedektörler geniş çaplı bir algıma sistemi sunmaktadır. 7/24 aktif şekilde kullanılabilir. Üst arama dedektörleri sesli ve ışıklı sinyaller ile güvenlik görevlilerine gerekli bilgileri sağlamaktadır.
Üst arama dedektörleri temelde insan vücudunda bulunan metal maddelerin durumuna göre sesli bir şekilde öter. Sinyaller de metalin türüne ve miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Üst arama dedektörleri modern tasarımları ile birlikte teknik özellikleriyle de her yerde kullanılmaktadır. Standartlar çerçevesinde kullanılabilir. İstenildiği takdirde manuel ayarlamalar ile de hassasiyet ayarı yapılabilmektedir.

Kamufle edilmiş veya saklanmış metaller cihaz sinyalleri algılanmaktadır. Algılanan metal unsur, bölgesiyle birlikte gösterilmektedir. Üst arama dedektörleri baştan aşağı algılama özelliği sunmaktadır. Bunu yaparken de vücutta manyetik alan ya da ölü bölge ayrımı yapmamaktadır. Dedektörler, 10 kademeli şekilde çalışmaktadır. Sarı, kırmızı ve yeşil renk olarak gösterim yapmaktadır. Bir hata veya fonksiyonel problem ile karşılaştıklarında bu hatayı LCD ekrandan yansıtabilir. Böylece güvenlik görevlisi ekrandaki sonuca göre hareket edebilmektedir. Farklı ses melodisi ile birlikte uyarı verir. Ancak isteğe bağlı olarak sessiz seçenek da kullanılabilmektedir.

Üst arama dedektörleri, el tipi üst arama dedektörleri ve kapı tipi üst arama dedektörleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

El tipi üst arama dedektörleri: Kullanımı kolaydır. Ayarlanabilir özelliğe sahiptir. Metal ağırlıklarına karşı duyarlıdır. Sadece metal nesnelere tutulduğu zaman sesli ve ışıklı uyarı verir. El tipi üst arama dedektörlerinin vücuda paralel olarak 2,5 – 7,5 cm uzaklıktan tutularak taratılması gerekmektedir. El tipi üst arama dedektörleri şarj edilebilir olduğu için kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Kapı tipi üst arama dedektörleri: El detektörlerine göre daha fonksiyoneldir. Ancak sabit oldukları için taşınamazlar ve pratik değillerdir. Giriş yapan kişilerin üzerinde bulunan metal nesneleri tespit etmek için kullanılmaktadır. Metal parçanın yeri veya yönü ne olursa olsun alarm çalışmaktadır. Ayarlanabilir bir yapıya sahiptir.