fbpx
Yangın alarm sistemi, yangına karşı erken uyarı sağlayarak, bulunduğu ortamı koruyan sistemdir. Bu sistem eşitli dedektörlerden oluşur ve bu dedektörler aynı anda birkaç farklı sisteme de entegre edilebilir.

Sistemin Bileşenleri
• Yangın dedektörleri
• Yangın ihbar butonları
• Yangın panelleri
• Yangın sirenleri
Yangın alarm sisteminin temel hedefi olası yangınları asgari sürede algılamaktır. Bu sayede anında müdahaleye de imkân tanımaktadır. İnsan hayatı başta olmak üzere, işletmelerin ürün ve mallarının, demirbaşlarının korunmasını sağlar. Dedektörleri yardımı ile alev, sıcaklık ve duman varlığını algılar. Bu sayede işletme bünyesindeki bulunan mevcut tüm demirbaş ve ticari varlıkların minimum hasar ile yangını atlatmasını sağlar. Yangına neden olabilecek etkenleri algılamanın dışında, üzerlerindeki donanımların özelliklerine göre çeşitli müdahale girişimlerinde de bulunabilir.

Bir yangın alarm sisteminin temel görevleri şöyledir;
• Yangına sebebiyet verebilecek etkenlerin algılanması
• İlgili kişi veya kurumun yangın tehlikesine karşı uyarılması
• Yangın alarmı ve yangın söndürme araçlarının devreye alınması
• Yangına müdahale edilecek ekiplerin bilgilendirilerek çağırılması

Yangın Alarm Sistemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yangın alarm sistemleri ortama göre farklılıklar gösterebilir. Ortam şartlarına karşı yetersiz kalan ve uygun olmayan sistemler yangın anında yeterli verimi sağlayamaz. Ayrıca, can ve mal kaybına sebebiyet verebilir. Sisteme kurulmadan önce mekân analizi yapılması son derece önemlidir.

Kullanılacak ortam ve engelleyici faktörler incelenip hesaplanarak alarm sisteminin kurulması gerekmektedir. İncelemeler ve hesaplamalar sonucu hangi sensör tiplerinin kullanılacağı belirlenmelidir. Sonrasında ise alarm sisteminin kurulumu gerçekleştirilmelidir.

Yangın alarm sistemleri ortam ölçümlerini belirli aralıklarla yapmalıdır. En hızlı şekilde cevap verecek şekilde otomatik tepki sistemlerini kontrol etmelidir. Ölçümlerin, yazılımların ve iletişim bilgilerinin güncel ve doğru olmasına dikkat edilmelidir.